Výstava betlehemov


10.12.2010 - 10.12.2010

 
Výstava beltehemov
ZOC MAX Žilina

od 08.12.2010

Obchodné centrum MAX v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici Vás srdečne pozývajú na malú výstavu betlehemov, ktorú nájdete na 2. poschodí obchodného centra oproti predajni Northland.

Betlehemy tvoria neodmysliteľnú súčasť  Vianoc, preto určite všetkých malých i veľkých návštevníkov obchodného centra poteší pohľad na betlehemy rôznych veľkostí, tvarov a druhov použitého materiálu. Z depozitu Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici sú vystavené také skvosty ako betlehem z prútia, drôtu, keramiky a rôznych iných materiálov.

Príďte i Vy zažiť skutočný pocit Vianoc do obchodného centra MAX v Žiline a určite neobíďte pri svojej návšteve ani 2. poschodie a výstavu BETLEHEMOV.

MAXimálne tradičné Vianoce

     Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja pripravilo pre Obchodno-zábavné centrum MAX v Žiline výstavu, ktorá prezentuje kolekciu betlehemov a vianočné stolovanie v ľudovom a meštianskom prostredí.

     Zvyky, ktoré sa viažu k výročným sviatkom sa utvárali po dlhé tisícročia a naši predkovia im venovali veľkú pozornosť. Verili, že ich vykonávanie im privedie rast a prosperitu celého gazdovstva, prinesie požehnanie a zdravie všetkým členom domácnosti.

     Na Štedrý deň gazdiné vstali skoro ráno a riadili domácnosť. Povymetali pec, piekli koláče a posúchy pre dobytok. Statok v tento deň obriadil len gazda. Gazdiná pripravovala štedrovečerný stôl, na ktorý sa položili plodiny urodené na gazdovstve – obilie, cibuľu, cesnak, koreňovú zeleninu, kapustu, sušené ovocie, aby na ďalší rok bola bohatá úroda. Nesmeli chýbať oblátky a chlieb, ktorý bol v minulosti dôležitým pokrmom v ľudovej strave.

     O hradu nad stolom sa zavesil stromček ozdobený orechmi, jabĺčkami a papierovými ozdobami. Pôvodne sa používali len zelené vetvičky, ktoré symbolizovali sviežosť, mladosť a zdravie. Pod stolom nesmela chýbať spojená reťaz, ktorá predstavovala zdravie a súdržnosť rodiny a nástroj zo železa, napríklad sekera.

     K štedrej večeri boli zvyčajne pripravené pupáky s makom alebo bryndzou, kapustnica s hríbami, chlieb a novšie i ryba.

   V meštianskych domácnostiach sa dbalo na slávnostné stolovanie. Na Štedrý deň sa vybrali z príborníkov porcelánové servisy a brúsené poháre. Pri zostavovaní jedál sa gazdinky pridržiavali zvyčajne ľudových tradícií. Rozdiely boli v zložení jedál u katolíkov a evanjelikov. V mestách mali obyvatelia väčšie stromčeky postavené na stolčeku.

   V mestských domácnostiach na dotvorenie slávnostnej atmosféry si budovali malé i väčšie betlehemy. Boli vyrezávané z dreva, ale i z papiera, sadry i hliny, ale i iných materiálov. Betlehemy sa tešia priazni divákov až do súčasnosti.

   Výstava v Obchodno-zábavnom centre MAX v Žiline je zostavená zo zbierok Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, ktoré sú majetkom Trenčianskeho samosprávneho kraja.