Náš blog

Šperk podľa typu osobnosti

Pridal v kategórii Fashion , pridané 05.12.2016

Šperky mali svoje miesto už od nepamäti. Od jednoduchých „šperkov“, ktoré pozostávali najmä z kostí, či rôznych sušených plodov, kamienkov a vetvičiek sa postupne začali stávať šperky z kovov, neskôr sa pridali tiež drahé kamene. Šperky v dnešnej dobe sú prepracované a ponúkajú veľa možností. Okrem šperkov dostať kúpiť tiež bižutériu, ktorá svojím spracovaním a  použitím kvalitných materiálov nielen nahradí, ale často aj predbehne šperky z drahých kovov.

Takisto módne trendy nám určujú typ a štýl šperkov či bižutérie, ktoré sú práve „in“. Čo je však nadčasové a má svoje nemenné pravidlá už roky sú nasledovné body, ktorými by sme sa mali riadiť, ak nechceme vyzerať ako ovešaný vianočný stromček. 

1). Menej je viac. Zlaté pravidlo, ktoré sa už neraz osvedčilo.  Zamyslite sa, čo chcete zvýrazniť. Chcete si zobrať výrazný náhrdelník? Potom by náušnice mali byť úplne nevýrazné, napríklad len malé na nastoknutie s korálikom či kamienkom. Ak si k masívnemu náhrdelníku zoberiete aj masívne náušnice, budú tieto dva výrazné kúsky medzi sebou súperiť o pozornosť a celkový dojem bude skôr negatívny ako pozitívny.
K výraznému náhrdelníku si môžete zobrať aj výrazný náramok, najmä ak máte oblečenie bez rukávov či len s krátkym rukávom. Náramok tak „odeje“ ruku a s náhrdelníkom si prekážať nebudú.

2). Nekombinujte dva rôzne výrazné štýly. Napríklad perlový náhrdelník a náramok v rockovom štýle (s krížmi, lebkami a podobne).

3). Oblečenie tiež hrá svoju rolu. Ak máte blúzku a necháte si rozopnuté prvé 2 gombičky a náhrdelník si dáte do výstrihu, celkový dojem bude jemnejší. Naopak, ak náhrdelník položíte na výstrih, podčiarkne sa tým dominantnosť šperku.

4). Dva maximálne tri kúsky šperkov je tak akurát. 

Odporúčané kombinácie:

● výrazný náhrdelník a decentné náušnice (1 korálik, 1 kamienok - „len aby bolo niečo v ušiach“),
● výrazný náramok/hodinky a decentný prsteň (na druhej ruke ako máte náramok. Alebo si prsteň už vôbec nedávajte),
● trendy sú hodinky a náramky na jednej ruke. Najmä ak sú hodinky a náramky približne rovnako veľké,
● výrazné náušnice – určite bez náhrdelníka, maximálne jemnučká retiazka s decentným príveskom alebo bez neho,  
● výrazný prsteň – len jeden na ruke a bez výrazného náramku (decentnejší prsteň alebo náramok či hodinky na druhej ruke nemusia pôsobiť rušivo, záleží tiež od typu majiteľky a od štýlu oblečenia).

5). Farebná zladenosť alebo „tón v tóne. Ak si vyberáte bižutériu, mala by byť farebne zladená. Fialové náušnice a zelený náhrdelník spolu určite ladiť nebudú. Rozhodnite sa pre jednu farbu, najlepšie ak je v dvoch či troch odtieňoch. Príklad: korálková bižutéria, červené koráliky, ktoré majú napríklad iné koráliky v trocha inom červenom odtieni.
Ak si dáte súpravu v tej istej farbe, môžete pôsobiť troška usadlo. 


Typ osobnosti a šperk, ktorý sa k nej hodí

Business-woman: dá na kvalitu a vie, že menej je viac. Má na sebe väčšinou jeden výraznejší kúsok a jeden decentný. V obľube má najmä hodinky a šperky z kovu. Nepohrdne ani perlovým náhrdelníkom či rafinovanou brošňou. Ozdoby do vlasov nosí skôr minimálne alebo len veľmi decentné.

Diva: miluje všetko extravagantné a okázalé. Výrazné šperky z tých najneobvyklejších materiálov a techník spracovania. Má svoje vlastné pravidlá a rada porušuje bežné konvencie. Nezriedka kombinuje aj viacero výrazných šperkov, ale vie ich nosiť s takou gráciou, že na nej vyzerajú ako jej druhá koža.  

Lesná žienka: je zameraná najmä na prírodné materiály. Drahé kamene, drevo a štýl „šamanských šperkov“. Miluje štýl safari a etno. Vie presne, ktorý minerál je na ktorý neduh a nezáleží jej tak na spracovaní, skôr si vyberá šperky podľa ich liečivých či upokojujúcich účinkov.

Minimalistka: ak šperky, tak len jemné a decentné. Väčšinou má na sebe jeden, maximálne dva kúsky. Zameriava sa skôr na jeden dômyselne prepracovaný detail. Ak už si dáva robiť šperky na mieru, je veľmi náročná a vie „na milimeter“ presne, čo chce. Náušnice s kamienkom, jemný prívesok alebo náramok tenký takmer ako pavučinka je to, čím u nej vždy zabodujete. 

A dve pravidlá na záver:

● v šperku sa musíte cítiť dobre. Ak na daný šperk nemáte práve náladu, neberte si ho. Šperky podčiarkujú našu osobnosť a ak sa práve cítite „mizerne“, neberte si výrazné šperky. Kontrast, ktorý budete vyžarovať bude citeľný.

● šperky vždy zlaďte aj s outfitom, ktorý ste si zvolili. K etno-looku sa určite nehodia klasické perly a naopak, do business kostýmu si isto nezvolíte výrazné „šamanské šperky“.

Nižšie si môžete pozrieť manuál, k akému výstrihu je vhodný aký typ náhrdelníka.

 

Komentáre k príspevku