Náš blog

Chcete aby vám bižutéria vydržala dlhšie? Starajte sa o ňu správne.

Pridal v kategórii Dobré rady a nápady , pridané 15.06.2017

Slnečné počasie v nás akosi podvedome prebúdza túžbu viacej sa o seba starať – o svoju postavu, ale aj o svoj vzhľad. Cvičíme, zdravšie sa stravujeme, zo šatníkov vyťahujeme odvážnejšie kúsky  a viac sa zdobíme. A práve bižutéria je tým najvhodnejším doplnkom, ktorý sa dá zadovážiť už za pár eur, ale spraví nám neskutočnú parádu, podčiarkne náš vzhľad a dodá šmrnc nášmu štýlu. Tak ako sa o ňu postarať tak, aby nám vydržala roky?

Ako sa však o bižutériu starať, aby nám vydržala roky?


U plastovej bižutérie je údržba pomerne jednoduchá. Väčšinou stačí, ak výrobky umyjete vodou a mydlom, poprípade použijete kefu na ruky či už vyradenú zubnú kefku. Ak máte obľúbený kúsok, ktorý však používaním stratil lesk (ošúchaný a poškrabaný povrch, ktorý sa takto opotrebuje bežným nosením – vidno najmä u náramkov), oživíte ho priesvitným lakom na nechty. Na menšie plochy stačí naniesť lak štetcom, ktorý je súčasťou laku, na väčšie plochy si zoberte štetec na vodovky či tempery. Lak tiež prelejte do väčšej nádoby tak, aby sa Vám štetec dobre ponáral a mohli ste naniesť potrebné množstvo. Plocha musí byť natretá rovnomerne, snažte sa, aby jednotlivé časti neusychali postupne a nevytvárali sa tak viditeľné prechody.

Ďalším častým javom je uvoľnená gumička. Oprava je opäť jednoduchou zál

ežitosťou, treba však zohnať vhodnú gumičku. Do väčšiny bižutérnych výrobkov je klasická klobúková guma, ktorú dostať v galantériách, príliš veľká. Vyskúšajte hobby alebo kreatívne predajne, kde dostať gumičky rôznej hrúbky a farieb. Na menšie koráliky Vám stačí aj gumička s priemerom 0,5 mm, na ťažšie a väčšie (najmä sklenené alebo minerálne koráliky) odporúčam použiť gumičku s priemerom 0,8 až 1 mm. A teraz príde jeden dôležitý krok. Po navlečení spravte uzol, tento v prstoch podržte tak, aby sa nerozväzoval (troška ho natiahnite) a kvapnite naň priesvitný lak na nechty alebo sekundové lepidlo. Uzol sa „zataví“ a nebude mať tendenciu sa rozväzovať.

Mnohé z nás trápi alergia na rôzne kovy, kvôli čomu si musíme odoprieť napríklad nosenie výrazných náušníc... Ak nie je Vaša alergia príliš silná, vyskúšať môžete nasledovný trik: prelakujte kovové plochy háčika, ktoré sa dotýkajú kože priesvitným lakom na nechty a nechajte dobre zaschnúť. Lak vytvorí na kovovom povrchu vrstvu a kov tak nepríde do priameho kontaktu s pokožkou. Iným variantom je výmena kovového háčika za plastový.

Čo s obľúbenou kovovou bižutériu, ktorá zmenila farbu alebo jej povrch vyzerá nepekne? Prezradím Vám TRIK MOJEJ STAREJ MAMY: na starú zubnú kefku naneste zubnú pastu, trocha namočte a povrch vyčistite tak, ako keby ste si čistili zuby. Väčšine kovových povrchov sa vráti ich pôvodný lesk. Takto môžete vyčistiť tiež bižutériu znečistenú od make-upu. 

(Avšak pozor: tento trik je bez záruky – niektoré plochy môžu úplne stratiť svoju pôvodnú farbu či dokonca lesk – záleží od zloženia kovu.) 

Kovová bižutéria je tiež citlivá na parfumy a toaletné vody, preto by sa kovový povrch nemal dostať do priameho kontaktu s nimi.

 

Dôležité je tiež správne uskladnenie bižutérie. Asi nemusím vysvetľovať, že vlhké prostredie kúpeľne nie je práve najvhodnejšie... Tiež povrch, na ktorý bižutériu odkladáte je dôležitý. Väčšina kovov vie zreagovať so surovým drevom (nenalakovaný povrch), preto je lepšie uskladňovať ju na látke či aspoň papierovej servítke tak, aby ste zamedzili priamemu kontaktu s drevom.


Tak, tipy ako oživiť a udržiavať Vaše obľúbené bižutérne kúsky sme Vám prezradili, teraz zostáva už len pripraviť ich na leto a zažiariť v plnej kráse J

Ďalšie tipy, aké doplnky sa budú nosiť toto leto nájdete aj v našom ďalšom článku:

 

Módne doplnky na rok 2017

 

 

Komentáre k príspevku