Náš blog

Objavte paddleboarding : skvelý tréning aj relax!

Pridal v kategórii Fitness a zdravie , pridané 25.07.2018

Máte radi vodu a chcete vyskúšať niečo nové? Objavte paddleboarding. Záujem o tento vodný šport rastie exponenciálne. Jeho výhodou je, že je nenáročný, vhodný pre všetky vekové kategórie a navyše pri ňom zažijete veľa zábavy.

Paddleboarding, v skratke SUP (Stand-up-paddle, teda pádlovanie v stoji), vznikol v roku 1960 na Havaji. Surfisti a inštruktori pádlovali na longboardoch k turistom, aby ich odfotili. Postupne sa tento šport presunul od morských vĺn na rieky a jazerá.

Paddleboarding ako cesta ku kondícii a skvelej postave

Pri paddleboardingu stojíte na paddleboarde - doske, ktorá vyzerá ako surf, a k pohybu vpred používate dlhé pádlo. Pri tomto športe zapojíte celé telo od svalov na lýtkach, cez chrbát, brucho, až po svaly na rukách. Zároveň trénujete rovnováhu a stabilitu a zlepšujete svoju kondíciu. Rýchlo pri ňom spálite tuky a vyformujete svoju postavu. Paddleboarding využívajú mnohí športovci ako kondičný tréning.

K popularite tohto športu prispela najmä možnosť používať nafukovacie paddleboardy. Ich prednosťou je, že ich jednoducho prenesiete na akékoľvek miesto, sú skladné a ľahké. Sú skvelou voľbou pre začiatočníkov. Môžete športovať na rieke alebo jazere, ale aj na dovolenke pri mori. Jazda na paddleboarde je výborným relaxom v prírode. Oddýchnete si od každoddenného stresu a načerpáte nové sily na ďalšie dni.

Delenie paddleboardov podľa tvaru

Najobľúbenejší a najpredávanejší je paddleboard typu Allround, ktorý je ideálny pre začiatočníkov. Disponuje dĺžkou cca 300-330 cm a šírkou cca 75-85 cm. Okrúhlu špičku má mierne zdvihnutú. Vďaka svojím rozmerom je optimálne stabilný. Je vhodný na pohodlnú jazdu po pokojných riekach, rybníkoch, jazerách a na stojaté vody. Skvelou lokalitou na tréning paddleboardingu je Karloveské rameno Dunaja. Na východnom Slovensku vyskúšajte paddleboard na jazere Bukovec.

Doska typu Windsurf (Wind SUP) je kombinácia paddleboardu s windsurfingovým plavákom. Má podobný tvar ako allround paddleboard. Disponuje aj plachtou, ktorú je možné pri bezvetrí odopnúť. Vďaka svojej kompaktnosti je plavák ideálnou voľbou pre celú rodinu.

Špeciálnym typom paddleboardu je Yogaboard, ktorý je zárukou vysokej úrovne stability. Nášľapná plocha je pokrytá mäkkou penou. Na bočnej strane je umiestnený popruh na nosenie cez rameno. Úchyty pre pádlo sú po obvode dosky. Ako už názov napovedá, paddleboard je určený na jogu a fitness cvičenia.

Touring SUP doska je určená pre aktívnych ľudí, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo a objaviť niečo nové.  Paddleboard má rovný úzky tvar s užšou špičkou, ktorý zaistí vyššiu rýchlosť. Vďaka tejto doske môžete preskúmať skryté zákutia a stráviť na vode aj viac dní.

Paddleboard typu Race je vybavený konštrukciou, ktorá zaistí vysokú rýchlosť. Má dlhý, úzky tvar. Na tejto doske môžete jazdiť na otvorenom mori, ale aj na stojatej rieke. Hodí sa na preteky. Je dobrou voľbou aj pre vytrvalostný tréning.

Pádlo-nevyhnutný spoločník

Neoddeliteľnou súčasťou paddleboardu je pádlo. Môže byť pevné alebo rozkladacie. Pevné pádlo pomáha udržať stabilitu a výborne prenáša energiu pri pádlovaní na vodnú hladinu. Pre profesionálov je určené pevné pádlo z karbónu, ktorého výhodou je pevnosť a ľahkosť zároveň. Lacnejšou verziou je bambusové pevné pádlo, ktoré je veľmi odolné.

Praktické rozkladacie pádlo vyniká skladnosťou a ľahkosťou. Jednoducho ho zložíte a zbalíte na výlet alebo dovolenku. Jeho prednosťou je možnosť nastavenie podľa výšky postavy paddleboardistu. Najčastejšie je vyrobené z plastu.

Ak máte chuť na úžasný relax a oddych, nechajte sa zlákať na paddleboarding. Vychutnajte si pádlovanie samostatne alebo v skupinách. Vyrazte na jazero spolu s deťmi a zažite nezabudnuteľné chvíle. Vytvoríte si krásne spomienky a zároveň posilníte svoje zdravie.

ZDROJ: EXISPORT

 

 

Komentáre k príspevku