Náš blog

Jablonec nad Nisou – kráľovstvo perličiek a korálikov

Pridal A. Harská v kategórii Cestovanie , pridané 05.04.2017

Keď sa povie Jablonec, väčšina z nás si toto mesto ihneď spojí s jabloneckou bižutériou ktorú možno nosili ešte naše staré mamy. A veru právom, lebo toto mesto má viac ako 300 ročnú tradíciu výroby skla, sklenených perličiek a najmä prekrásnych sklenených výrobkov, či už v podobe úžitkových alebo dekoračných sklenených predmetov.

 

 

 


Foto: zdroj http://www.jizerske-hory.cz

Jablonecké výrobky sú známe po celom svete najmä vďaka  bižutérií, ktorú s obľubou nosila napríklad aj monacká kňažná Grace Kellyová.

Toto mesto vo mne zanechalo rôznorodé dojmy. Hneď po príjazde do mesta ma ako prvá zaujala architektúra. Ako keby som sa vrátila o pár storočí dozadu. Budovy sú však väčšinou zrekonštruované a s čerstvo natretými fasádami.  Ako ďalšia vec ma „šokovala“ otváracia doba rôznych prevádzok. Do mnohých (korálkových) obchodov sa po 16:30 skrátka nedostanete. Pracovná doba v miestnych firmách bežne začína už o pol 7 a to nehovorím o robotníkoch, ktorí pracujú na zmeny. Takže ak si plánujete návštevu rôznych obchodíkov, určite ju neodkladajte na neskoršie poobedňajšie hodiny.


Foto: zdroj:  www.jablonec.com

Prísť do Jablonca nad Nisou a nenavštíviť tamojšie múzeum skla a bižutérie by bol skutočne hriech. Nájdete tu ozaj pestrú ponuku výstavných kúskov, či už v stálych expozíciách alebo aktuálne tematicky začlenených. A ak budete mať šťastie, môžete sa zapojiť do rôznych vzdelávaco-zábavných aktivít, ktoré múzeum organizuje. Ja som si vyskúšala „Korálkovú cestu“, videla som aplikácie z korálikov v rôznych etapách odievania. Cesta začínala v múzeu, kde som dostala plánok cesty s jednotlivými zastávkami, na ktorých som mala zbierať pečiatky ako dôkaz,
že som na danej zastávke ozaj bola.


 

Foto: zdroj: http://www.jablonec.com

Okrem toho že som sa pekne poprechádzala (niektoré zastávky boli aj mimo múzea), som sa dozvedela tiež veľa zaujímavých a poučných informácií. Niektoré z nich boli v písomnej podobe, ale veľa „perličiek“ som pochytila najmä z komentovaných prehliadok. Na konci cesty som absolvovala kvíz ktorý sa skladal z niekoľkých otázok týkajúcich sa jednotlivých expozícií. Po (úspešnom J ) zvládnutí kvízu som dostala „Ocenenie za absolvovanú cestu“ v podobe zaujímavej pohľadnice.
Ak plánujete navštíviť toto mesto aj s Vašimi ratolesťami, určite využite možnosť zapojiť sa do tvorivých dielničiek, kde si nielen Vaši drobci  môžu ponavliekať koráliky - no a originálny suvenír ako spomienku na toto mesto máte za pár drobných. Mnohí výrobcovia Vám tiež radi predvedú výrobu sklenených korálikov, najčastejšie  ručne vinutých perál. Každá z nich je originál, pretože tieto „vinutky“ sa vyrábajú len ručne.  

 

 


Foto: zdroj: www.fler.cz

V letných mesiacoch môžete využiť aj tamojšiu vodnú nádrž Mšeno, v ktorej sa dá nielen okúpať, ale môžete si tiež zaveslovať na loďkách či dokonca zarybárčiť. Najkrajšia je však podľa mňa v noci, kedy priam láka na romantickú prechádzku vo dvojici.

Nuž, Jablonec nad Nisou je rozhodne jedným z miest, ktoré mi učarovalo a kam sa rada vraciam. Isto zanechá podobné dojmy aj vo Vás, jedno, či Vás nadchne krehká krása skla alebo miestna architektúra a príroda. 

Foto: zdroj: www.uko.cz

Komentáre k príspevku